stat4u

Zespół Pieśni i Tańca „MARYNIA” powstał 28 października 1988 roku. Działa przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowie. Założycielem i kierownikiem artystycznym jest pani Ewa Jankowska, drugim instruktorem jest pani Ewelina Konieczna.
ZPiT MARYNIA gromadzi w swoich szeregach dzieci i młodzież, które rozwijają swój talent i zamiłowanie do tańca oraz śpiewu w 8 grupach wiekowych.
W chwili obecnej w zespole jest 144 tancerzy w wieku od 6 do 30 lat.
Nadrzędnym celem zespołu jest promowanie kultury ludowej, pięknych polskich tańców, przyśpiewek i strojów ludowych.
Zespół prezentuje polskie tańce narodowe: polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak oraz tańce, melodie i przyśpiewki szamotulskie, śląskie, lubelskie i rzeszowsko-przeworskie.
ZPiT MARYNIA od początku istnienia nie był typowym zespołem ludowym. Oprócz programu ludowego, zespół może zaprezentować układy polek country, układy taneczne do melodii z lat 60-tych, układy tańca z pomponami, tańce dyskotekowe, nowoczesne, inscenizacje taneczne, układy broadway oraz tańce widowiskowo-sceniczne.

Zespół w swoim repertuarze ma również następujące programy:
- Powitanie wiosny – MARZANNA
- Obrzędy Nocy Świętojańskiej – WIANKI
- Program Bożonarodzeniowy – JASEŁKA
- Happening ekologiczny pt. „UMARŁA ZIEMIA”
- Program na Obchody Święta Niepodległości i Święta Konstytucji 3 Maja
- Obrzędy Dożynkowe „WOKÓŁ CHLEBA”

ZPiT MARYNIA występował na wielu scenach krajowych i zagranicznych uczestnicząc w licznych przeglądach, festiwalach, imprezach folklorystycznych, okolicznościowych i charytatywnych.Rozsławiał piękny polski folklor w Rosji, Niemczech, Francji, Czechach i Słowacji.

http://www.youtube.com/watch?v=ySdLRQY0ETQ

www.zpit-marynia.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.